Hogyan segíthetjük gyermekeinket abban, hogy harmonikus párkapcsolatot alakíthassanak ki akkor, ha majd eljön az ideje?
Szexuális nevelés – lássuk csak hogy is volt?
Szüleink okos könyveket adtak a kezünkbe, az Ifjúsági Magazin “Az orvos válaszol” rovatán nevelkedtünk, a kötelező iskolai felvilágosításról azóta is mosolyogva anekdotázunk, és természetesen előbb kérdeztük kortársainkat, mint a témában jóval több tapasztalattal rendelkező felnőtteket.
Ma szülőként már inkább beszélgetnénk a gyermekeinkkel erről. Tudjuk, hogy nem lehet elég korán kezdeni, mivel az interneten elérhető információk számukra is épp csak karnyújtásnyira vannak. Mégis nehezen formálódnak a megfelelő mondatok, és csak ott a gombóc a torkunkban.. hogy fogjunk hozzá?
Ebben segített Semsey Gábor mentálhigiénés szakértő március 21-i előadása, mely egészen a születéstől az ifjúkorig, korosztályról korosztályra vezette végig a családban történő szexuális nevelés feladatait és lehetséges megoldásait.
Az előadás néhány megállapítása összefoglalva:
- Tetteinkkel is tanítunk – A szülők párkapcsolata mintaként szolgál minden életkorban.
- Már a születéstől van feladatunk gyermekünk társadalmi nemének megerősítésében, az intim pillanatok együttes megélésében.
- Az óvodáskor kezdetétől gyermekünk természetes érdeklődésére, az életkorának megfelelő tartalommal és mérsékelt részletességgel, arra adjunk választ, amit kérdez.
- Kisiskolás kortól proaktívan, természetes hangnemben,
- osszuk meg gyermekünkkel a szükséges információkat,
- tájékoztassuk az általunk képviselt erkölcsi normákról, elvekről
- igyekezzünk fejleszteni a párkapcsolat fenntartásához elengedhetetlen kompetenciáit (pl. kommunikáció, együttműködés, konfliktuskezelés..) és
- segítsünk az érzelmek feldolgozásában (reménytelen rajongás, csalódás,..)
- Ha lehet egyesítsük erőinket: tájékozódjunk az iskola egészségtan programjáról, egyeztessünk a szülői értekezleten is erről a kérdésről, ha a védőnő soron kívüli tájékoztatót tartott, kérdezzünk rá az osztályfőnöknél, vagy gyermekünknél mi történt az osztályban, beszélgessünk akkor, erről, otthon is.
- Vessük fel először felnőtt társaságban a szexuális nevelés kérdéseit... ez segíthet leküzdeni zavarunkat, félelmeinket, és jó példákkal, tapasztalatokkal is gazdagodhatunk.
- Fogadjuk el természetesnek, hogy gyermekünk nem a szüleivel szeretné elsősorban megvitatni ezeket a kérdéseket, … de legyünk nyitottak, ha mégis kikéri a véleményünket.
Képek Semsey Gábor 2018. március 21-én tartott előadásáról: