8 CSALÁD, 5 KÉRDÉS – PUTZ ERZSI

Új sorozatunkban körbejárjuk, vajon egyes családoknál mitől működik jól a rájuk váró feladatok ellátása, hogyan tudnak közösen harmóniát teremteni a gyermeknevelési, otthoni munka, vagy a háztartási teendők terén. Nyolc család nő tagját kérdeztük meg, azonos kérdésekre válaszoltak.

Putz Erzsi Alapítványunk önkéntese már sok éve.

4

Mennyire fordítotok a családban arra figyelmet, hogy a másik által elvégzett láthatatlan munkát (például ételkészítés, takarítás, elromlott dolgok megszerelése, kerti munka, autótakarítás) elismerjétek, és ezt szóban is kifejezzétek? Egyáltalán fontos a köszönet, vagy mindenki tegye automatikusan a dolgát?
 Fontosnak tartom,hogy mindenért, ami nem tőlem származik, minimum köszönettel tartozom. Bármilyen segítséget kapok, dicsérettel, elismeréssel köszönöm meg. Nagy öröm számomra, ha észreveszik az általam elvégzett láthatatlan munkát, de nem okoz gondot, ha  /mivel láthatatlan munkáról van szó/ nem veszik észre, ezért meg sem tudják köszönni. Szeretettből,szeretettel, önzetlenül végzett munkák ezek  -szerintem. Automatikusan nem működik  a család, az életet   a háztartást meg kell szervezni, mert különben őskáosz uralkodik a  családban. Az  ahogy esik úgy puffan elmélet-gyakorlat egy ideig talán működik, de ez szerintem nem jó. Megbeszélés alapján dől el, hogy ki, milyen munkát vállal a közösből, és ez a vállalás már kötelesség.

60-70 évvel ezelőtt egy családban a férfi és női szerepek eltérőek voltak a ma szokásostól: sok családban pelenkáznak, házimunkát végeznek a férfiak, a nők pedig néha kemény tárgyalópartnerek, vagy jobban értenek egy villanykörte kicseréléséhez, mint a párjuk. Mi a véleményed, mikor volt jobb, régen, vagy ma?
Mikor volt jobb? régebben, mert még fiatal voltam. De az én életemben is volt férfi munka- női munka. Háztartás,gyermekgondozás =női munka, mivel én voltam otthon gyesen. Gyes után, amikor már munkába álltam, férjem ha tehette besegített a háztartási munkába .

Fontosnak tartod, hogy a nő is dolgozzon, pénzt keressen, hozzájáruljon a családi költségvetéshez? Milyen arányban tartod ezt jónak? Mit gondolsz arról, ha csak a férfi keres pénzt?
Szerintem a család anyagi helyzet dönti el, hogy a feleség is dolgozzon,pénzt keressen. Jó lehetőség a részmunkaidő. Szuper jó dolog,ha csak a férfi keres pénzt, mert az anya nagyon sok időt tud a gyerekekkel foglalkozni,háztartást vezetni. „melegen tudja tartani a családi tűzhelyet”. Forintosítani kellene  ezt a fajta tevékenységet, magas összeg jönne ki, de az eszmei értékét nem lehet megfizetni.

Ha osztoztok a házimunkában, megbeszélitek előre, ki mit csinál? Szokott nézeteltérés lenni, ha az egyik fél nem végzi el, amit elvállalt?
 Nem emlékszem már, hogy ezzel a témával kapcsolatban volt-e nézeteltérés köztünk,ha igen hogy az mi volt.

Mit tartasz a legfontosabb férfi szerepnek egy családban? Jó, ha iránymutatást ad, vagy közösen kell dönteni mindenről? A gyermekek nevelésében milyen szerep az, amit csak ő tud képviselni?

Biztos támasz, erőt képvisel. Ő volt az én másik felem. Jó,  iránymutatást ad a megoldandó kérdésekben, de a döntés mindig közös!

(A cikk az EFOP-1.2.9.-17-2017-00025 „NŐK –Munka-Család” projekt keretében valósult meg)