Számotokra mi az élet?

“Nem mindegy, hogy milyen bolygót hagyunk gyermekeinkre, de az sem, hogy milyen gyermekeket hagyunk a bolygónkra!” (Pierre Rabhi)
Zöldségek az asztalon, zöld gondolatok a szívnek, és játékok nem csak zöldfülűeknek.

2020-ban lett 26 éves az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület– vezet be Horváth Zoltán a szervezet vezetőjeként annak múltjába. Az általa elmondottak alapján ismerhetjük meg közelebbről munkájukat, céljaikat. Megmutatja, hogyan született és indult el önálló útján a Játékkunyhó, és miként lett 10 éve meghatározó pont a helyi élelmiszer-ellátásban a Kiskosár Bevásárló Közösség.   

komposzt

Az eltelt évek alatt sokféle tevékenységet folytatott az egyesület. Mindig arra fókuszáltak, ami a tagjaiknak fontos volt. Az alapításkor egy erős pedagógiai célt fogalmaztak meg: a környezettudatos, zöld magatartásforma népszerűsítését. Ez 1994-ben úttörő kezdeményezés volt. Az alapítók közül sokan az esztergomi tanítóképző oktatói és hallgatói közül kerültek ki. Két markáns személyt mindenképpen érdemes kiemelni, Horváth Piroskát és Szendi Gábort, akik hosszú évekre meghatározták az irányt a szervezeten belül.

Sajnos Piroska már nem lehet közöttünk, de szellemisége igen, és életszemléletét, értékrendjét szeretné az egyesület a jövőben is képviselni, terjeszteni. Ezen cél vezette őket a Horváth Piroska Díj létrehozásakor, melyet azok a 12. életévüket betöltött fiatalok kaphatnak meg, akik a térségünkben élnek és akár környezetvédőként, akár kutatóként tevékenykednek. Zoli szerint a jó hír az, hogy vannak magyar Greta Thunberg-ek. Fontosnak tartják, hogy támogassák őket, hogy zöld szervezetként is megerősítsék az egyébként a családból, szűkebb közösségből hozott értékeket.

babits suli

“Számotokra mi az Élet?”
Ezzel a kérdéssel fordul – többek között – egy-egy rendhagyó órán a diákokhoz az egyesület munkatársa. Céljuk olyan foglalkozások tartása, ahol megpróbálják a természeti sokféleségre érzékenyíteni a gyermekeket. Ezek az alkalmak inkább beszélgetések, véleménycserék, nem pedig frontális előadások. Épp úgy lehet vitaindító egy szokatlan kérdés, mint egy “zöldzene”, vagy egy, a témában született érdekes videófilm. Fontos, hogy a résztvevők megértsék, itt nincs rossz válasz, és nincs buta kérdés sem! A lényeg ily módon elültetni a “zöld csírát”, hogy legyen beszédtéma közöttük, legyen véleményük, gondolkodjanak róla, foglalkozzanak környezetünket érintő kérdésekkel. Közös felelősségünknek tartják, hogy csapatban dolgozni tudó, a világ dolgaira érzékeny gyermekeket neveljünk. Ez az, amit a Franciaországban élő neves agroökológus Pierre Rabhi ekként fogalmazott meg: “Nem mindegy, hogy milyen bolygót hagyunk gyermekeinkre, de az sem, hogy milyen gyermekeket hagyunk bolygónkra!”

Rád is vár egy élmény! – Játékkunyhó

A nevelés egyik legjobb eszköze a játék. Felnőtteknek tartott zöld tanácsadások során a gyermekeknek külön biztosítottak foglalkozást, kezdetben csupán egy játszósarkot, később előkerültek a társasjátékok. Ebből nőtte ki magát a Játékkunyhó 5 éve, melynek fő célja az együtt töltött minőségi idő fontosságának a hangsúlyozása, a családi körben történő közös játékok népszerűsítése. Évente 200-250 játékos foglalkozást (klubot, iskolai rendezvényt) tartanak. Türelmet, felelősségvállalást, együttműködést és sok minden mást lehet játszva, észrevétlenül megtanulni az élményszerzés mellett.

ekoku foglalkozas

Egyél velünk helyit! – Kiskosár Bevásárló közösség
Az egyesületnek mindig is fontos volt a szemléletformálás.  2011 szeptemberében rendeztek egy fesztivált a Rugby Klubban helyi élelmiszer és tudatos vásárlás témakörben. Itt merült fel, hogy szeretnének gyakrabban találkozni, összejönni. Meg kellene oldani, hogy legyen egy hely, ahol rendszeresen megtalálhatják a környékünk kistermelőit azok, akik a helyi termékeket keresik. Egyre többen tartották és tartják ezt fontosnak, sokan egészségi okokból, többen pedig a környezettudatosság (szén-dioxid csökkentés, a zöld elvek) miatt. A heti rendszerességgel, folyamatosan bővülő szolgáltatásokkal jelentkező bevásárló közösség fontos értéket közvetít. A fenntarthatóság szellemében a hagyományos értékesítési módot támogatja, így lerövidíti a szállítási útvonalakat, hiszen kizárólag Esztergom 40 kilométeres körzetéből, illetve a megyéből hozzák ide portékájukat a termelők. Személyesen tőlük lehet átvenni az árut csütörtökönként 17 és 19 óra között, a Belvárosi Plébánia udvarán, ahol otthonra talált ez a nagyszerű kezdeményezés. A vásárlás módja, hogy a kiskosarbolt.hu oldalon előre leadjuk a megrendelést, amit aztán csütörtökön tudunk a helyszínen átvenni közvetlenül a termelőktől.
A személyes találkozásnak a szolgáltatáshoz komoly hozzáadott értéke van mindkét fél számára. Egyrészt ily módon lehetősége van a vevőnek a közvetlen visszajelzésre, ami szolgálhat megerősítésül éppúgy, mint támpontként a termékek fejlesztéséhez. Ugyanakkor a vásárlók számára is előnyös ez a helyzet, mert kialakulhat egy személyes, bizalmi viszony. Az egyesület éppen ezért választotta tudatosan ezt az utat, hogy a termelő „adja az arcát” is a portékájához. Az előzetes rendelés is fontos eleme a működésnek, hiszen ez azt a célt szolgálja, hogy a termelő tudjon tervezni, tudja, hogy milyen és mekkora mennyiségű árut szállítson a Kiskosárra.
Az egyesület egyébként egy határon átnyúló pályázatnak köszönhetően hamarosan belekezd a Kiskosár ház felújításába.

Kiskosár, Játékkunyhó, zöld előadások
Tulajdonképpen az „anya – nő – család” hármasának fontossága ragyogóan jelenik meg az egyesület tevékenységeiben. A hangulatos közös étkezések az egészséges élelmiszerellátásban vállalt szereppel, a jó minőségű alapanyag biztosításával járulnak hozzá. Amit melyik anyuka ne értékelne? A játék, a közös idő, a beszélgetés fontossága azt hiszem minden nő belső igényére rezonál. A szemléletformálás terén kifejtett munkájuk pedig egyfajta befektetés a jövő családjaiba.

Az egyesület várja a családok csatlakozását a Kiskosárhoz, a Játékkunyhó pedig szeretettel várja a játszani vágyókat!

Elérhetőségeik:
www.kornyezetkultura.hu
www.kiskosarbolt.hu
www.jatekkunyho.hu

 

(A cikk az EFOP-1.2.9.-17-2017-00025 „NŐK-Munka-Család” projekt keretén belül valósult meg)